تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

کودکان ناشنوا و مدارس

چند سالی است که به دلیل توسعه طرح آموزش تلفیقی دانش آموزان دارای ناتوانی خاص (نابینایی، ناشنوایی، جسمی و حرکتی) مردم ما بخصوص همکاران فرهنگی و دانش آموزان مدارس و اولیای آنها شاهد حضور دانش آموزان ناشنوا و کم شنوا در مدارس عادی و تحصیل در کنار همسالان سالم خود می باشند.
    چگونه ناشنوایی سبب ایجاد مشکلات گفتاری در افراد ناشنوا می شود؟
    - نوزاد ناشنوا در هنگام تولید صداها و آواها بازخورد کمی دریافت می کند. (صدای غان و غون خود را نمی شنود)
    - تقویت های کلامی که از بزرگترها دریافت می کند ناکافی است.
    -به اندازه کافی نمی تواند مدل های زبانی بزرگسالان را بشنود.
    درجات نقص شنوایی و پیامدهای آن بر درک گفتار و زبان
    نقص شنوایی جزئی (27 الی40:)db فرد ممکن است در شنیدن گفتار ضعیف باشد بخصوص گفتاری که در دوردست انجام می شود .این افراد به کمک سمعک می توانند تا حد زیادی بر مشکل خود فایق آیند.
    نقص شنوایی ضعیف (41 الی 55 :)db فرد می تواند مکالمات را در فاصله 3 تا 5 پا به صورت رو در رو درک کند و در کلاس درس اگر صدا ضعیف بوده یا در مقابل دید او نباشد 50 درصد آنچه را که گفته شد نمی فهمد دارای اشکالات تلفظی نیز هست. این افراد هم می توانند به کمک سمعک تا حدود زیادی بر مشکل خود غلبه کنند و برای آموزش صحیح حروف و کلمات نیاز به گفتاردرمانی دارند.
    نقص شنوایی آشکار (51 الی70:) db فرد ناشنوا صحبت های بلند را می فهمد و در بحث گروهی دچار مشکل می باشد. دارای اختلال گفتاری نیز هست و در زمینه استعمال زبان و درک مفاهیم دچار مشکل می باشد. گنجینه لغاتش محدود است. این افراد هم به کمک باقیمانده شنوایی خود از طریق سمعک و گفتار خوانی (لب خوانی) و گفتار درمانی در امر آموزش عادی می توانند موفق باشند.
    نقص شنوایی شدید (71 الی db90:) در این شرایط فرد ناشنوا ممکن است صداهای بلند را در فاصله 1 پایی بشنود. صداهای محیط را از هم تمیز دهد و حروف مصوت (آ. اَ،اِ، ای و...) را تشخیص دهد اما در تشخیص حروف صامت (بی صدا) دچار مشکل است و دارای نقایص زبانی و گفتاری می باشد.
    این افراد هم به کمک سمعک و روش گفتارخوانی در آموزش عادی می توانند موفق باشند.
    نقص شنوایی خیلی شدید (91 db به بالا:) فرد ناشنوا صداهای بلند را می تواند بشنوداما ارتعاشات را بهتر از تن صدا می شنود، برای ایجاد ارتباط بر راه های بصری (زبان اشاره و لب خوانی) متکی است؛ زبان و گفتار او دچار نقص است این افراد در مدارس ویژه موفق تر از مدارس عادی عمل می کنند.
    مشکلات یادگیری تحصیلی در ناشنوایان
    طبق نتایج به دست آمده از تست های هوشی بخصوص تست های غیرکلامی کودکان ناشنوا هیچ تفاوت هوشی با کودکان شنوا ندارند و فقط در زمینه پیشرفت تحصیلی اندک تفاوت بین آنها مشاهده می شود.
    مهمترین مشکل تحصیلی آنها مربوط به توانایی خواندن و بخصوص درک و فهم مطالب خوانده شده می باشد. آنان بیشتر در درک مفاهیم مشکل دارند و این به دلیل کمبود خزانه لغات آنها می باشد (یکی از دلایل پیشرفت دانش آموزان ناشنوا در مدارس عادی به دلیل افزایش یافتن خزانه لغات آنها در نتیجه محاوره و ارتباطات کلامی و درسی در جمع همسالان شنوای خود می باشد.)
    عدم توانایی آنان در درک مفاهیم انشانویسی و همچنین عدم توانایی در حفظ مطالب علمی با حجم زیاد در دروسی مانند تاریخ، علوم، اجتماعی و... نیز مشاهده می شود و آنها معمولامطالب بیشتر از دو خط را نمی توانند حفظ کنند چرا که نمی توانند در ذهن خود جایگاهی برای آنها پیدا کنند (به دلیل کمبود گنجینه لغات)
    عوامل میزان موفقیت آموزش کودکان ناشنوا در کلاس های عادی
    1- میزان نقص شنوایی
    2- زمان از دست دادن شنوایی؛ پیش از سن زبان آموزی، گفتار و زبان دچار آسیب دیدگی قابل توجهی می شود. پس از سن زبان آموزی، در درس های مربوط به یادگیری زبان و گفتار پیشرفت بهتری دارند.
    3- تحصیلات والدین
    4- رسیدگی فوق العاده والدین و همکاری دائم آنها با مدرسه
    5- هوش کودک
    چند راهکار به معلمان مدارس عادی در برخورد با کودک ناشنوا در کلاس
    1- قرار دادن دانش آموز فعال و جدی و کم حرف در کنار دانش آموز ناشنوا تا اندکی از بار معلم در کلاس کاسته شود و دانش آموز ناشنوا بتواند از نوشته ها و مطالب او استفاده کرده واشتباهات خود را اصلاح کند.
    2- توجه به محل نشستن دانش آموز به طوری که چهره معلم در نور باشد و به صورت دانش آموز نور بتابد (در محل آفتاب نباشد) چرا که آنها از توانایی بصری خود فوق العاده استفاده می کنند. دانش آموز در جایی در کلاس بنشیند که معلم همانجا روبروی او قرار دارد و دانش آموز بتواند چرخش کند و با نگاه خود معلم را تعقیب کند. (چرا که او فقط با نگاه به معلم و لب خوانی می تواند از صحبت های معلم استفاده ببرد.)
    3- به حداقل رساندن عوامل سمعی و بصری که باعث حواس پرتی می شود. مثل نور مزاحم آفتاب، سر و صداهای راهروها و کلاس ها که از طریق سمعک به گوش او منتقل شده و موجب آزار او می شود.
    4- اگر معلم به طور طبیعی صحبت کند و شمرده و رو در رو (چهره به چهره) عمل گفتارخوانی توسط کودک ساده تر خواهد بود.
    5- معلم باید توجه داشته باشد که دیدن چهره و حرکات بدنی او به وسیله دانش آموز ناشنوا بسیار اهمیت دارد ولی معمولارو به تخت سیاه هنگام تدریس صحبت کردن، عادت اغلب دبیران است و اگر این عادت به حداقل برسد؛ بهتر است چرا که اغلب دانش آموزان ناشنوا با چشمان خود صحبت های معلم را درک می کنند نه با گوش خود.
    6-تشویق کردن آنها به شرکت در فعالیت های گروهی؛ چون آنها از صحبت های ناقص خود و عدم درک صحبت های همسالان خود ناراحتند.
    7- از آنها در پاسخدهی به سوالات کتبی و شفاهی، جملات ساده و کوتاه بخواهیم چرا که آنها توانایی بیان جملات بلند و مشکل را ندارند.
    8- اغلب بچه های ناشنوا در کلاس عادی تقلیدکنندگان خوبی هستند؛ مطلبی را نفهمیده به همراه جمع می خندند و یا دست خود را بلند می کنند و به این نحو می خواهند مشکل خود را لابه لای حرکات بچه ها پنهان کنند. معلم باید اطمینان پیدا کند که دانش آموز منظور و مقصود او را درک کرده است.
    9- مطالب مهم آموزشی را تکرار یا روی تخته به زبان ساده بنویسد.
    10- تا حد امکان آموزش ها را بصری کنید و به صورت عکس، فیلم، نقشه و... همراه کنید.
    11- تشویق آنان به مطالعه کتب داستانی و قصه. (جهت افزایش خزانه لغات)
    علایمی که معلم کلاس عادی باید به آن توجه کند
    1- هر کودکی که رفتارهایی که نشانگر اختلالات رفتاری، آشفتگی های عاطفی یا عقب ماندگی های ذهنی است را نشان می دهد در درجه اول باید به متخصص شنوایی ارجاع شود.
    2- کودکانی که دچار مشکلاتی در زمینه درک زبان محاوره ای و یا گویایی هستند باید جزء کسانی شمرده شوند که دچار مشکلات شنوایی هستد.
    3- کودکی که بی توجه به نظر می رسد یا در خود فرو رفته، ممکن است دچار نقص شنوایی باشد چنین کودکی چون قادر به شنیدن و درک سخنان معلم نیست نمی تواند از دستورات وی پیروی کند.
    4- کودکی که دچار نقص شنوایی خفیف است ممکن است اغلب گیج و حواس پرت باشد، بخصوص در مواقعی که صداهای اضافی در داخل یا خارج کلاس وجود دارد.
    
    
طبقه بندی: کودکان کم شنوا و ناشنوا،
[ جمعه 9 مهر 1389 ] [ 06:17 ق.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ