تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

 استفاده از وسایل کمک آموزشی کامپیوتر در آموزش کودکان استثنایی

هر یک ازکودکان استثنایی با توجه به میزان معلولیت یا توانمندی ها، دارای نیازهای خاصی در زمینه ی استفاده از ابزارهای آموزشی کامپیوتری میباشند‍‍.از این رو در ادامه به بررسی ابزارهای کامپیوتر محور خاص هر یک از کودکان استثنایی پرداخته می شود:

  • نابینایان و نیمه نابینایان: از جمله ابزارهای کامپیوتر آموزشی مربوط به این گروه می توان به نرم افزار کرزوایل، اسکن دید، چاپگر بریل و نرم افزار جاز اشاره نمود.
  • نرم افزار کرزوایل: نرم افزاری است که حروف را به گفتار تبدیل می کند
  • اسکن دید: ماشینهای کامپیوتری هستند که برای بزرگنمایی حروف و جمله ها تا اندازه ای که توسط دانش آموز نیمه بینا قابل خواندن باشد، به کار می رود.
  • چاپگر بریل: این دستگاه داده های کامپیوتری را به صورت بریل چاپ می کند.
  •   نرم افزار جاز: این نرم افزار برنامه های کامپیوتری را به صورت گویا برای افراد نابینا چاپ می کند 
  • ناشنوایان: از آنجا که کامپیوتر و عملیات کامپیوتری بیشتر جنبه بصری دارد، دانش آموز ناشنوا مشکل بسیار کمی را در کار با کامپیوتر تجربه می کند. علاوه بر این، آنها می توانند به صورت مستقل و با اتکا بر جنبه دیداری، عملیات را انجام دهند. این امر به افزایش استقلال و افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کند‍‍‍.بنابراین نرم افزارهایی که بر ابعاد دیداری و بازی های آموزشی تمرکز دارد،به افزایش یادگیری آنها می انجامد
  • کودکان مبتلا به نارسایی توجه همراه با بیش فعالی:قدرت تمرکز این گروه از کودکان هنگام استفاده ازکامپوتر به صورت تدریجی افزایش یافته و از میزان حواس پرتی آنها کاسته میشود‍‍.در برنامه های کامپیوتری برای این افراد باید سعی شود عملیات تاسرحدامکان ساده و به دور از تکلف باشد‍‍‍.
  • افراد مبتلا به نقایص جسمی حرکتی:ازجمله ابزارهای کامپوتری متناسب این گروه می توان به دستگاه بازشناسی گفتار،قلم نوری و موس های ویژه اشاره کرد‍.دستگاه بازشناسی گفتار قادر است گفتار فرد را به مولفه های رقمی که برای کامپیوتر قابل تفسیر هستند تبدیل نماید تا فرد معلول از طریق گفتار عملیات کامپیوتری را راهبری نماید.
  • کودکان کم توان ذهنی: متداولترین نرم افزارهای آموزشی مورد استفاده دانش آموزان کم توان ذهنی نرم افزارهای تمرین و مشق بوده اند. این گروه برنامه های کامپوتری باید فاقد پیچیدگی بوده و تا حد امکان ساده و عینی باشند.
  • کودکان تیزهوش: این کودکان به دلیل برخورداری از قوای ذهنی بالا قادرند به صورت موفقیت آمیز از برنامه های کامپیوتری پیچیده استفاده نمایند. برنامه های حل مسائل ولوگوار از مناسبترین برنامه ها و نرم افزارهای آموزشی برای این کودکان می باشند.

 
طبقه بندی: متفرقه،
[ جمعه 17 تیر 1390 ] [ 06:51 ق.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ