تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

دشواریهای حرکتی کودکان استثنایی

دشواریهای حرکتی 
دانش آموزان با معلولیتهای بدنی : در اثر تصادف یا حا دثه بدی امکان دارد ، دانش آموزی یکی از اعضای بدن خویش را از دست بدهد . بسته به اینکه شاگردی چه عضو خودرا از دست داده باشد ، ممکن است با تغییرات کوچکی در خود بتواند به تحصیلاتش ادامه دهد و مجبورنباشد به علت از دست دادن این عضو مدرسه را ترک کند . برای مثال دانش آموزی که در اثر تصادف دوپایش را ازدست داده است می تواند با استفاده از صندلی چرخدار در کلاس حاضر شود . مشروط براینکه کلاس او هم سطح زمین انتخاب نشوند و اومجبور نباشد با صندلی چرخدار از پله ها بالا برود . اینگونه دانش آموزان ، اگر ترک تحصیل نکنند ممکن است از نظر پیشرفت تحصیلی دچار عقب ماندگی نشوند . اما ناتوانی حرکتی گاهی در آنان مشکلات هیجانی مانند حساسیت بیش از حد و تحریک پذیری زیاد بوجود می آورد . روش آموزشی این دسته از دانش آموزان تفاوت چندانی باسایر دانش آموزان ندارد وتنها گاهی اتفاق می افتد که تطبیق وضع فیزیکی مدرسه با موقعیت آنان لازم به نظر می رسد . فقدان نیروی حرکتی احتمالا دررشد اجتماعی ونیز برقراری ارتباط با دیگران تاثیر منفی می گذارد . بدین لحاظ پذیرش وقبول این نوع دانش آموزان از طرف همسالان ومعلمها بسیار اهمیت دارد . نقایص حرکتی ممکن است دراثر آسیبهای مغزی بوجود آیند که دراین صورت دانش آموز دشواریهای دیگری مانند مشکلات تکلمی ودشواریهای کلی یادگیری نیز دارند . این دشواریها باعث پیچیده تر شدن روند آموزشی اینگونه دانش آموزان می شوند ودرعمل هر چه ناتوانی ذهنی وحرکتی فرد بیشتر باشد ، نیاز او به آموزش ویژه نیز افزون خواهد شد .
چند معلولیتی  در این کودکان ممکن است دو یا چند حالت از کودکان استثنایی با هم وجود داشته باشد . مثلاٌ کودک هم دچار نقص بینایی باشد و هم از هوشبهر پایین تر از حد نرمال برخوردار باشد .

 
طبقه بندی: کودکان با معلولیت ها و بیماریهای جسمی،
[ سه شنبه 30 تیر 1388 ] [ 06:58 ق.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ