تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

کودک ناشنوا - قسمت سوم

تاكنون در مورد نقص شنوایی و لزوم تشخیص زودرس آن صحبت كردیم . در این قسمت به جنبه های درمانی و توانبخشی آن اشاره خواهیم كرد . برخی گونه های كم شنوایی نیازمند درمانهای پزشكی یا جراحی بوده و بریخ دیگر از مبتلایان با استفاده از سمعك مناسب می توانند تا حدی مشكل خود را برطرف نمایند. برای استفاده از سمعك موارد زیر را باید مورد توجه قرار دهیم :

   به طور كلی با دوگونه كم شنوایی در گوش داخلی ، میانی و خارجی روبرو هستیم . اولین نوع آن كم شنوایی ساختاری نامیده می شود كه مشكل در گوش خارجی یا میانی قرار دارد. مهمترین عوامل ایجاد آن ، جرم گرفتگی در كانال گوش ، عفونت در گوش میانی ، عدم تحرك مناسب استخوانچه ها در گوش میانی و .... می باشد . اولین نشانه كاهش شنوایی از این نوع آن است كه ممكن است صداها گنگ به نظر برسند، كیفیت صداها مشابه باشند  ، اما بلندی صدا حتمأ كاسته شده است.

   نوع دوم كم شنوایی كه به آن " حسی ، عصبی " می گویند عمومأ به درمانهای پزشكی و جراحی پاسخ نداده و بیشتر افراد مبتلا از سمعك استفاده می نمایند . در اینجا مشكل در گوش داخلی است كه بواسطه تخریب سلولهای عصبی ، فیبرهای عصبی و یا هر دو مورد رخ می دهد . نشانه این نوع كم شنوایی ، كاهش میزان بلندی صدا و بعلاوه خرابی صداست . ممكن است بلندی صدا به اندازه كافی وجود داشته باشد ولی خرابی شدید صدا وجود دارد . اینگونه افراد در درك گفتار مشكل دارند ، حتی اگر بلندی صدا به اندازه طبیعی باشد ، بویژه چنانچه فرد در محیط پرسرو صدا باشد .

   مهمترین عوامل ایجاد آن ، بیماریها همراه با تب شدید ، اشكالات در هنگام زایمان ، استفاده از داروها ، قرار داشتن به مدت طولانی در معرض سر و صدا و سالخوردگی است. حدود 95% از سمعك ها توسط افرادی با این نوع كم شنوایی استفاده می شوند .

   در صورتی كه احساس كردید كودك شما دچار مشكل شنوایی است ، بلافاصله باید به پزشك متخصص گوش و حلق بینی مراجعه نمائید . بدیهی است پزشك برای تشخیص كم شنوایی فرزند شما نیازمند به ارزیابی شنوایی اوست . این كار باید توسط متخصص شنوایی شناسی كه در زمینه روش های ارزیابی ، آزمونهای تشخیصی و توانبخشی شنوایی ، تحصیلات دانشگاهی خود را طی نموده است ، انجام گیرد. در صورت تشخیص نیاز كودك شما به استفاده از سمعك ، شنوایی شناس ، اغلب خود قادر به تهیه و تحویل سمعك مناسب خواهد بود .

   سمعك دستگاهی است كه از بخش های مختلف تشكیل شده است . یك میكروفون كه امواج صوتی را از محیط گرفته و سیگنالهای الكتریكی تبدیل می كند . یك آمپلی فایر یا تقویت كننده صدا ، یك باطری برای تأمین انرژی لازم ، یك دریافت كننده (رسیور) برای تبدیل سیگنالهای الكتریكی به امواج صوتی و یك قالب ویژه كه سمعك را در داخل كانال گوش بخوبی قرار دهد .

   بدیهی است سمعكی وجود ندارد كه در همه انواع كم شنوایی ها بتوان از آن استفاده كرد . نوع سمعك مورد نیاز با ماهیت و گستردگی میزان كم شنوایی وابستگی مستقیم دارد . در انتخاب سمعك هیچگاه تحت تأثیر قیمت یا شكل ظاهری قرار نگیرید. در بیشتر مواقع سمعك مناسب با قیمت متوسط یافت می شود. توجه داشته باشید ، هدف اصلی از انتخاب یك سمعك ، این باشد كه آن سمعك حداكثر كمك را برای شما تأمین نماید .

   در هنگام استفاده از سمعك نكات زیر را بخاطر داشته باشید :

- سمعك را در جای خشك و بدور از حرارت زیاد نگهداری كنید

- باطری های خالی را فورأ تعویض نمائید.

- از كشیدن سیم ها و تیوب های آن خودداری كنید

- مانع از وارد آمدن ضربه های شدید به آن شوید

- اگر از سمعك استفاده نمی كنید ، حتمأ آن را خاموش كنید

- هیچگاه سعی نكنید خودتان سمعك را تعمیر كنید

انشاء ا... در قسمت نهم  نكات دیگری را در مورد كودكان ناشنوا بیان خواهیم كرد.

پایگاه دکتر محمد کمالی

 

 
طبقه بندی: کودکان کم شنوا و ناشنوا،
[ جمعه 27 آذر 1388 ] [ 01:32 ب.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ