تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

اشتغال نابینایان:

اشتغال دشوارترین بخش توانبخشی است. بنابراین،طراحی یک برنامه ی آرمانی و مفید برای همکاری و هماهنگی تمام مؤسسه های دولتی،بخش خصوصی دست اندرکاران خدمات توانبخشی،مراکز خدمات اشتغال و همچنین کارفرمایان، تشکیلات کارگری و دیگر سازمانهای ویژه ی افراد معلول،ضروری و اجتناب ناپذیر است. اولین قدم عملی در اشتغال نابینایان، مصوبه ی شورای انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1358 است که در آن استخدام نابینایان برای شانزده رشته ی شغلی مجاز شده و در الویت قرار گرفته است این مشاغل عبارتند از:

1)کارگر ساده ی بسته بند، 2)کارگر فنی، 3)تلفنچی و مامور آسانسور، 4)مونتاژکار، 5)ماساژور و فیزیوتراپ، 6)مسئول امور پانچ، 7)کار در تاریکخانه، 8)گویندگی و پیج کردن، 9)آموزگار، 10)دبیر، 11)مترجم، 12)روزنامه نگارروابط عمومی و تحقیقات، 13)مشاور حقوقی، 14)کارشناس راهنمایی تحصیلی، 15)مشاور امور تربیتی و تحقیقات روانشناسی و جامعه شناسی، 16) مشاور امور دانشجویان و مدیریت.

 البته با توجه به ظرفیت،صبر و پشتکار نابینایان میتوان یقین داشت که این گروه به راحتی از عهده ی مشاغل دیگری نیز بر می آیند. نمونه ای از این مشاغل عبارتند از:

1-مونتاژ واتصال قفل و لولاهای در

2-تنظیم قطعات و لوازم یدکی مختلف

3-بافتن طناب،حصیر،زنبیل،سبد،گلیم،تورهای ماهی گیری و ورزشی

4- کار با دستگاههای برش میله،لوله و ورقهای آهنی

5-ساخت ظروف سفالی و کلاه دوزی

6-مونتاژ قسمتهای مختلف رادیو،تلوزیون و تلفن

7-تهیه و مونتاژ قسمتهای مختلف وسایل نقلیه،ماشین آلات کشاورزی و...

8-فعالیت در زمینه ی زراعت،باغبانی و دامپروری

 به طور کلی در مورد اشتغال نابینایان باید توجه داشت که برخی از این افراد در بزرگسالی و بر اثر حادثه،با داشتن شغل و حرفه،بینایی خود را از دست داده و ناگزیر شغل خود را رها کرده اند، بنابراین برای دستیابی به شغل جدید به آموزشهای خاصی نیاز دارند. اما نیاز به اشتغال نابینایی که معلولیت آنان به زمان تولد یا اندکی پس از آن مربوط میشود از ابتدا بر اساس محدودیت بینایی آنان پایه گذاری میشود. آشکار است که با دریافت آموزشهای لازم، دستیابی به اشتغال برای افرادی که مقداری حافظه ی دیداری دارند بسیار ساده تر است. اما ورود به بازار کار برای نابینایان مادرزاد با پیچیدگیهای بیشتری همراه خواهد بود وبه توجه و برنامه ریزی دقیقتری نیاز دارد.

 
طبقه بندی: کودکان کم بینا و نابینا،
[ یکشنبه 6 دی 1388 ] [ 07:12 ق.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ