تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

سبب شناسی عقب ماندگی ذهنی عوامل بعد از تولد و سایر اختلالها

عوامل بعد از تولد و سایر اختلالها

التهاب  مغز  در اثر  عفونتهای   باکتریایی و ویروسی  یا  ارگانیسم های  سلی  به   وجود می آید که مسئول برخی ازمواردعقب ماندگی ذهنی قابل اسناد به علل فیزیکی بعدازتولد در کودکانی  است  که  در  دوره  نوزادی دچار عفونت می شوند .

آنسفالیت معمولا“ معلول ویروسهایی چون سرخک یا آبله مرغان ، سیاه سرفه ، آنفلونزا  وآبله   گاوی است وچون جنبه ویروسی دارد گاه التهاب مغز به ضایعاتی منجر می شود  که گردش ماده مغزی – نخاعی را متوقف می کند و موجب هیدروسفالوس می گردد آنسفالیت شدید ترین عفونتی است  که بر تمامیت مغزی کودک تاثیر نامطلوب می گذارد.

معالجه آن با آنتی بیوتیک نتیجه بخش نمی باشد.

التهاب پرده های مغز در اثر عفونت  که  به مننژیت  معروف  است ، عارضه  خطرناکی است که زندگی فرد را تهدید می کند مننژیتی که  دیر تشخیص داده شود و با  آنتی بیوتیک درمان  گردد  می تواند  به  شدت  در اعمال شناختی کودک تاثیر بگذارد .

در بیشتر اوقات ضربه های وارده بر مغز نوزاد به ویژه در زمانی که هنوز جمجمه محکم و استخوانی نشده است ، هر ضربه یا کوفتگی می تواند به آسانی به مغزاواثر گذارد و به  ایجاد  ضایعه و در نتیجه  به عقب  ماندگی  ذهنی  و  اختلالهای  حسی و حرکتی منجر شود

گاهی به علت اختلال درکارکرد  طبیعی غدد داخلی  به ویژه  غده های هیپوفیز و  تیرویید نارسایی هایی در سوخت و ساز بدن  کودک  فراهم می شود و این امر دررشد طبیعی مغز     و اعصاب  کودک  تاثیر نامطلوب  بر  جای    می گذارد و به اختلالهایی در فعالیتهای ذهنی     و حسی و حرکتی منجر می گردد.

وقتی کبد نتواند  سوخت و ساز بیلی روبین را انجام دهد تمرکز فشرده بیلی روبین در جریان خون به  زردی  پوست و صلبیه  چشمها منجر می شود این امر می تواند در نتیجه تراکم بیلی روبین  در مغز رخ  دهد  در سطوح شدید این   بیماری مسمومیتهای نرونهای مغزی به تصلب   وحالت سفتی یا اسپاسمی منجر می شود .

سوء تغذیه  و فقدان  یا کمبود  برخی از مواد غذایی ضروری برای  رشد و تکامل  طبیعی کودک،باعث اختلال در رشد عمومی و گاهی ناتوانی  عصبی  و ناهنجاری  روانی و عقب ماندگی ذهنی می شود .

کودکانی که در اوان تولد ، تغذیه  ضعیفی دارند ؛ از نظر رشد   کوتاه  قدترند  و در مقیاسهای   شناختی  گوناگون   ضعیف تر عمل می کنند .

کمبود مواد غذایی موجب نارسایی در رشد جسمانی و روانی شده و در رشد هوشی نیز اختلال ایجاد می کند .

گاهی  اوقات  کمبودهای غذایی  به  قدری   باعث اختلال  می شوند  که   عوارض  آنها   غیر  قابل برگشت اند .

 بیماری  کواشیورکور حالتی است که بر اثرکمبود مواد  غذایی  به  ویژه  گوشت و  پروتئین ها تولید می شود و تقریبا“  همیشه  با  عقب  ماندگی  رشد جسمانی و هوشی همراه است .

خستگی های  بدنی  کودک   که بر اثر سوء تغذیه ،خواب ناکافی یا ابتلا به بیماری و ضعف عمومی حاصل می شود و نیز خستگی های ذهنی و روانی که به علت تعارض وکشمکش های شدید وطولانی عاطفی  و اضطرابها وهیجان های  منفی  عارض می شود  موجب  فرسودگی  واختلال های  متعدد ونیزکندی ذهن می گردد.

این باورایجاد شده است که عقب ماندگی ذهنی خفیف درافرادی که دارای محرومیت فرهنگی هستند  و در طبقات  اجتماعی اقتصادی پایینی زندگی می کنند شایعتراست .در چنین مواردی هیچ نوع علت بیولوژیک شناخته نشده است .

عدم امکان ارائه تسهیلات و برنامه های غنی آموزشی  و پرورشی  که  معمولا“ بر اثر فقر فرهنگی و اجتماعی حاصل  می شود از جمله عواملی است که دررکود هوشی کودکان تاثیر می گذارد . دراین شرایط عقب ماندگی کودک را عقب ماندگی فرهنگی می خوانند

سایر اختلالها

میکروسفالی

میکروسفالی بر کوچکی محیط سر ناظر می باشد . شکل اولیه میکروسفالی که بدون علت محیطی رخ می دهد عبارتست از یک اختلال  انتقالی در نتیجه اختلال  در یک  ژن  مغلوب  اتوزومی  که با زیر هنجاری شدید ذهنی همراه است .

برخی محققین بیماری قند، سرخجه،  تاثیر اشعه ایکس درهنگام بارداری وویروسهای بزرگ  را در  ایجاد   میکروسفالی  موثر می دانند  به  ویژه  که  همراه با آن کری، کوری،ضایعات کلی ،آب مروارید به طور مادرزادی دیده می شود .

در مبتلایان به میکروسفالی ،کوچکی جمجمه به علت وقفه یا کمبود رشد سلولهای قشر مغزی مخصوصا“در نواحی پیشانی و آهیانه ای ایجاد می شود . لذا در این افراد  مغز خیلی  کوچکتر است و گاهی در برخی از موارد کالسیفیته است .

در این  افراد  ناهنجاری  حسی و حرکتی  و حملات صرعی  دیده می شود و از نظر قدی اکثرا“ کوتاهتر از همسالان خود می باشند .

اکثر  آنان  هوشبهر کمتر از 50 دارند . از اینرو ویژگی های آنان  شبیه  تهی   مغزها   و سبک مغزهااست .ازلحاظ آماری اکثریت عقب مانده های  ذهنی ، میکروسفال بوده و همه آنها باید در موسسات نگهداری شوند .

هیدروسفالی

هیدروسفالی   به علت ازدیاد ترشح مایع مغزی-نخاعی، یا جریان نیافتن و جذب  نشدن  مایع در بطن های مغزی ایجاد می شود . در نتیجه فشار داخل جمجمه زیاد شده و از رشد مغز جلوگیری می شود . بیماری ممکن است  در دوران جنینی رخ دهد و سر بزرگ  جنین  مانع  انجام زایمان طبیعی می گردد.

از ماه  دوم و سوم  تولد  رشد سریع دور سر آغاز می گردد. بزرگی سر گاهی به قدری زیاد می شود که به آن جمجمه غول آسا گویند .

هیدروسفالی  با اختلال های  حسی و حرکتی مانند کری، کوری و  فلج های  مختلف همراه است . به علت  وجود  ناهنجاری های  شدید بدنی و حملات صرعی  متوالی  و غیر قابل  کنترل ، این کودکان معمولا“عمر طولانی نمی کنند.

هیدروسفالی با عقب ماندگی بسیار عمیق همراه است و گاهی عقب ماندگی در برخی از مبتلایان کم می باشد . در انواع معتدل ، نارسایی ها و ناهنجاری های  عمیق ذهنی ، حسی و حرکتی وجود ندارد

درمان  

معالجه آن از طریق جراحی انجام می شود . اگر شنت گذاری از بطن های مغز به قلب در مراحل اولیه انجام شود  ، به  ویژه  درنوع  معتدل  ممکن است  به نتیجه نسبتا“ خوبی منجر شود .

در ماکروسفالها رشد زیاد از حد و بی قواره بافت مغز به ویژه ماده سفید باعث بزرگی سر می شود . در این بیماران چین و شکنهای طبیعی در مغز ایجاد نمی شود ودرنتیجه به جمجمه فشاروارد می شود و چون تقریبا“  تا 6 ماهگی  استخوان های سر جوش نخورده اند  سر بتدریج بزرگ می شود .

عقب ماندگی ذهنی وناهنجاری های حسی و حرکتی و اختلال های رفتاری در مبتلایان  به درجات گوناگون مشاهده می شود .

 
طبقه بندی: کودکان دیر آموز و عقب مانده ذهنی،
[ دوشنبه 26 بهمن 1388 ] [ 11:17 ق.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ