تبلیغات
آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

آموزش و روان شناسی کودکان استثنایی

 خبر آزار جنسی کودکان حادثه ای است

  خبر آزار جنسی کودکان حادثه ای است که هرچند وقت یک بار بخشی از صفحات حوادث روزنامه ها را اشغال می کند. از <رتیل> گرفته که پسران دانش آموز را ربوده و به آنها تجاوز می کنند تا <بیجه> و قاتلان جنایت اخیر مرودشت که کودکان را پس از آزار جنسی به قتل می رساندند. در میان این حوادث کودکان دیگری هم مورد آزار قرار می گیرند که از هوش پایین تری نسبت به کودکان عادی برخوردارند. چقدر به این موضوع توجه شده که کودکان کم توان ذهنی بارها بیشتر از کودکان عادی قربانی خشونت جنسی می شوند؟!
    
    
ضعف نظام حمایتی دولتی، بستر کودک آزاری
    
    
    آزار جنسی معمولادر مرحله اول نوجوانی اتفاق می افتد، یعنی سنین میان 11 تا 15 سال. این گروه سنی هنوز به اطلاعات کافی در مورد مسائل جنسی دست نیافته اند که بلوغ آنها فرا می رسد. آنها با مشاهده تغییرات فیزیولوژیک در خود، آرام آرام ارضای خواسته های خود را احساس می کنند. تابو دانستن آشنایی کودک با مسائل جنسی، اولین دلیل سقوط کودک به سوءاستفاده های جنسی به شمار می آید. در این شرایط، نوجوانی که مرحله اول بلوغ را گذرانده، این کودکان را طعمه قرار می دهند. به گفته برخی کارشناسان پنج تا شش درصد بزرگسالان جامعه ما به نوعی از اختلالات جنسی در رنج اند و این افراد هم در بسیاری موارد کودکان را مورد آزار جنسی قرار می دهند. نبود رابطه عاطفی مناسب میان اعضای خانواده هم می تواند بستر آزار جنسی کودکان را مهیا کند. احتمال پناه بردن کودکانی که در چنین خانواده هایی زندگی می کنند، به گروه های همسالان و برقراری دوستی با بزرگسالان و افراد غریبه بیشتر است و این امر در بسیاری موارد سوءاستفاده های جنسی این کودکان را به همراه داشته است. همه این موارد در کودکان معلول جسمی و ذهنی شدت می یابد. ناصر قاسمی(روانشناس و مشاور) معتقد است: نگهداری کودکان استثنایی کار دشواری است و نظام حمایتی دولتی باید به خانواده ها در این زمینه کمک کند، اما چون چنین نظامی در کشور ما وجود ندارد، در بسیاری از مواقع خانواده ها در نگهداری فرزندان استثنایی خود خسته و ناتوان می شوند. در این شرایط آینده تاریکی در انتظار کودک است و امکان هر نوع سوءاستفاده از وی وجود دارد. حرف های قاسم زاده آینده دردناک اردشیر را به یاد ما آورد. این نوجوان 17 ساله مبتلابه اختلال فزون کنشی ADHD بود و هنگامی که پا به نوجوانی گذاشت، تحمل او برای خانواده اش دشوارتر شد. سرانجام پس از سال ها تلاش پدر و مادر اردشیر، هیچ حمایت دولتی شامل حال او نشد و هیچ مرکزی این کودک را تحت درمان قرار نداد. هنگامی که کاسه صبر والدین لبریز شد، پدر اردشیر فرزندش را از خانه بیرون کرد. این نوجوان فزون کنش که هیچ سرپناهی نداشت با خوردن قرص برنج به زندگی اش پایان داد. اگر <اردشیر> دست به خودکشی نمی زد، چقدر احتمال انواع سوءاستفاده از او وجود داشت؟ طبق ماده 18 پیمان نامه جهانی حقوق کودک، مسوولیت اولیه حفظ حقوق کودک و تامین مصالح او به عهده والدین است و اگر قادر به ایفای این نقش نباشد، دولت باید برای تامین نیازها و حقوق کودک مداخله کند. قاسم زاده دلیل دیگری را برای اینکه کودکان کم توان ذهنی بیشتر از کودکان عادی مورد آزار جنسی قرار می گیرند، عنوان کرد، به عقیده وی این کودکان چون توان دفاع کافی از خود نداشته و از ادراک لازم برخوردار نیستند، برای متجاوزان طعمه های کم دردسرتری به شمار می آیند. 
    
    
عقب مانده های ذهنی مقصر نیستند
    
    
    این باور غلط که <کودکان عقب مانده ذهنی تحرکات جنسی بیشتری نسبت به افراد عادی دارند> هنوز در ذهن برخی خانواده ها جای دارد. این ذهنیت باعث می شود خانواده های کودکان آزاردیده خود را مقصر دانسته و در نتیجه کمتر به خشونت جنسی علیه کودکشان اهمیت می دهند. کارشناسان معتقدند افراد عقب مانده ذهنی تمایلات جنسی بیشتری نسبت به افراد عادی ندارند بلکه این تمایلات در بسیاری موارد پایین تر از افرادی با هوشی عادی است (مثلادر لندرون دان و ترنر.) یکی از عللی که باعث می شود کودکان عقب مانده ذهنی نسبت به افراد متجاوز منفعلانه عمل کنند، نبود جسارت ورزی و آشنایی نداشتن با مهارت های زندگی است. برای کودکان کم توان ذهنی تصمیم گیری مشکل است و معمولادر مقابل خواسته های متجاوزان تسلیم می شوند. بسیاری از این کودکان پس از نخستین باری که مورد آزار جنسی قرار می گیرند، توان و جرات بازگوکردن این موضوع را با خانواده خود ندارند و همین امر سبب ادامه این آزارها می شود.
    
    
نقاشی ها گویای همه چیزند
    
    
    معمولااولیای مدارس اولین افرادی هستند که متوجه آزار جنسی کودکان استثنایی می شوند. به همین دلیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی نقش مهمی در جلوگیری و کشف این آسیب ها دارد. به تازگی آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران اقدامات زیادی برای اطلاع رسانی خانواده ها انجام داده است. نتیجه یک نظرسنجی که از این کودکان به عمل آمد، نشان داد اغلب آنها در معرض انواع آزار هستند. نقاشی هایی که این کودکان در مورد کودک آزاری کشیدند، نتایج جدیدی دربرداشت. کودکان استثنایی در این نقاشی ها همراه نبردن کودک به گردش و تفریح، سوزاندن کودک با آب جوش، واردکردن کودک به کار و ضرب و شتم کودک را به تصویر کشیدند. از آنجایی که نقاشی کودک یک آزمون فرافکن است، این تصاویر، زندگی تصویرگر را نشان می دهد. امیدواریم مسوولان نسبت به رواج آزار کودکان استثنایی بی تفاوت نباشند و در کنار آموزش و پرورش استثنایی، نظام حمایتی دولتی هم نقش خود را نشان دهد.

 روزنامه اعتمادملی

 
طبقه بندی: متفرقه،
[ سه شنبه 31 فروردین 1389 ] [ 04:40 ب.ظ ] [ حمیدرضا شهرستانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خواهشمند است مطالب ،مقالات تحقیقات و ... خود را در خصوص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را در قالبword2003 به نشانیhsh.1357@yahoo.com ارسال تا با نام خود در وبلاگ قرار گیرد.
با تشكر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ